انقلابی در آموزش توسط واقعیت مجازی (Virtual Reality)

نوشته شده برای at 2019-05-25
1024 ۰

واقعیت مجازی (Virtual reality) که امروزه با نام VR شناخته می شود، دیگر بخشی از آینده دور نیست و دیگر فقط برای بازی و سرگرمی نیست. مایکل بوداکر می خواهد از آن برای آموزش با کیقیت بیشتر استفاده کند. در ادامه سری ویدیوهای آموزشی انگیزشی ارایه شده توسط Ted Talk، تیم آکادمی یادگیری ماشین ایران، برای شما علاقمندن به حوزه های جدید هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، این بار ویدیویی را انتخاب نموده است که شاید دغدغه تمامی ما در امر آموزش و تربیت نسل بعدی می باشد.

کاربرد واقعیت مجازی (VR) در آموزش

مایکل بوداکر ایده ای را مطرح می کند که می تواند انقلابی در مدارس و به وِیژه نحوه مطالعه و افزایش انگیزه دانش آموزان و دانشجویان ایجاد کند. همچنین او درباره اهمیت حیاتی بالا بردن کیفیت آموزش در مدارس و دانشگاه هاصحبت می کند؛به این ترتیب که بخش اعظمی از مشکلات موجود نیاز به حضور دانش آموزان و دانشجویان فعال نسل بعدی خواهد داشت. اما این در حالی است که امروزه سرتاسر دنیا تمامی سیستم های آموزشی موجود از قدرت کافی جهت بالا نگه داشتن انگیزه دانشجویان برخوردار نیستند و نمی توانند به گونه ای برخورد کنند که کلاس ۲ ساعته بدون عذاب برای دانشجویان بگذرد.

به گفته او دانشگاه ها می‌توانند با ایجاد شرایط آزمایشگاه های مجازی (Virtual Laboratory) پیش از آن که دانشجویان به آزمایشگاه واقعی بروند، میلیون‌ها دلار صرفه جویی کنند و حالا می‌توانند بدانند حتی در سطح مولکولی درون ماشین چه اتفاقی برای دستگاه ها می‌افتد و می‌توانند آزمایش‌های خطرناک را هم در آزمایشگاه انجام دهند. نمونه هایی از این اتفاق به صورت کاملاً عملی در این ویدیو نمایش داده شده است. به این ترتیب با تلفیق تکنولوژی و نیز تخصص اساتید در آموزش دانشجویان، نتایج فوق العاده مثبتی در روند تحصیل و تربیت دانش آموزان و دانشجویان حاصل خواهد شد.

مایکل بوداکر این موضوع  را به این خاطر مهم می داند که ما بتوانیم برای نسل بعدی دانشمدان، الهام بخش و نیرو دهنده باشیم، به استادانی نیاز داریم که بتوانند فناوری جدید را در کلاس به کار ببرند. طبق نظر او، جهش کوانتومی بزرگ بعدی در تحصیل علم، دیگر از راه فناوری به دست نمی‌آید، بلکه وابسته به تصمیم استادان است که پیشرفت کنند و از این تکنولوژی در کلاس‌ها استفاده کنند.

نوشته مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *